Любимите ми нахутени мини-палачинки

нахутени мини-палачинки

Освен че са вкусен, безглутенов вариант за закуска, обяд или вечеря, тези НАХУТЕНИ МИНИ-ПАЛАЧИНКИ стават много бързо и ще зарадват добрите бактерии в чревната ви микрофлора. Те стават пухкави и имат хрупкави краища. Може да се хапват в солен и в сладък вариант, ние най-ги обичаме солени, например с авокадо и сосове.

Вярно е, че нахутът не е много типичен за българската кухня продукт. Спомените ми от него са само за една напитка, която дядо ми си приготвяше следобед от равни части кафе и “леблеблия”. Ухаеше прекрасно. Започнах да готвя повече с него, когато промених храненето си към основно растително. Сега вече използвам това вариво много често в кухнята, защото с него се получават разнообразни и засищащи ястия. Купувам както суров нахут, който предварително трябва да се накисне една нощ във вода, така и консервиран, с който много бързо се получават различни вкусотии като хумус и салати.

Освен че са вкусен, безглутенов вариант за закуска, тези нахутени мини-палачинки стават много бързо и ще зарадват добрите бактерии в чревната ви микрофлора.

Колкото и много да харесвам палачинките от суров нахут, все пак си трябва време за накисване. Когато искам бързо хапване, прибягвам до тази рецепта за мини-палачинки с нахутено брашно. То се продава в много магазини. Изпробвах вече няколко различни варианта и ще споделя с вас най-успешния. Ако обичате нахут колкото мен, то трябва да пробвате следните му производни:

Фалафел

Зимен хумус

Пролетен хумус

Ефекти на варивата върху храносмилането

Друг важен аспект на нахута е въздействието му върху храносмилането. Той е богат на олигозахариди, които са храна за бактерии в дебелото черво (например бифидобактерии). Разграждането им води до образуване на късоверижни мастни киселини, които намаляват възпалението и оксидативния стрес. В някои проучвания диетите, богати на варива като нахута, са имали защитен ефект срещу появата на рак на дебелото черво. Влакнините в нахута стимулират перситалтиката и всеки, който хапва повече варива знае за по-честите посещения на тоалетната, ако ме извините. Нещата от живота 🙂

нахутени палачинки
Освен че са вкусен, безглутенов вариант за закуска, тези нахутени мини-палачинки стават много бързо и ще зарадват добрите бактерии в чревната ви микрофлора.

А вие обичате ли нахут? Колко често го готвите? Искате ли да виждате още рецепти с него на страниците на “Похлупак”?

За ваше улеснение издирих някои от моите безглутенови рецепти, които можете да видите тук.

Затова запретвайте ръкави, слагайте престилка и забъркайте моите нахутени мини-палачинки за да се порадвате и вие на положителните ефекти. Заслужават си!

Какви продукти са необходими?

Ще ви трябват:

  • нахутено брашно – намира се на много места. Можете да си направите собствено, ако смелите сух нахут в кафемелачка.
  • една странна смесица 🙂 от бакпулвер, сода за хляб и малко лимонов сок, която обаче работи чудесно
  • кисело мляко – моето е соево или кокосово, но можете да използвате и обикновено краве, ако не държите палачинките да са без животински продукти
  • растителна мазнина (моята е слънчогледово олио), от която се слага малко в тигана за да не залепват палачинките. Ако обаче искате да не ползвате мазнина при готвенето, направете ги в тиган с незалепващо покритие

Как се правят нахутените мини-палачинки?

Това е много лесна рецепта, защото не ви трябват блендери, пасатори и кухненски роботи. Всички съставки се разбъркват заедно в една купа и от сместа се сипват малки порции с лъжица в нагорещен тиган.

нахутени мини-палачинки

Любимите ми нахутени мини-палачинки

Course: Без глутен, Веган, Всички рецепти, Закуска
Порции

16

малки палачинки
Време за подготовка

10

minutes
Време за готвене

20

minutes

Освен че са вкусен, безглутенов вариант за закуска, тези нахутени мини-палачинки стават много бързо и ще зарадват добрите бактерии в чревната ви микрофлора.

Продукти

  • 1,5 ч.ч. нахутено брашно

  • 3/4 ч.ч. вода

  • 3 с.л. кисело мляко

  • 1/2 ч.л. бакпулвер

  • 1/2 ч.л. сода за хляб

  • 1 ч.л. лимонов сок

  • щипка сол

  • 3 с.л. растителна мазнина (слънчогледово олио, зехтин или друго)

Приготвяне

  • Всички съставки се объркват заедно в купа. В сместа не трябва да останат бучки.
  • Сместа се оставя да престои 5 минути и след това пак се разбърква. Ще забележите, че е станала по-гъста. Ако е твърде гъста и от нея не може да се сипва с лъжица, добавете съвсем малко вода. Не трябва и да е твърде рядка, иначе палачинките “ще се разлеят” твърде много.
  • Загрейте тиган на средна степен. Намажете дъното с много малко мазнина за готвене. Сипвайте от сместа със супена лъжица в малки количества.
  • Огънят не трябва да е силен, иначе палачинките бързо ще изгорят. Като хванат златист загар от едната страна се обръщат. За първата страна са нужни 2-3 минути, а за втората – по-малко.

Съвет

  • Готовите палачинки сервирайте със сос по избор и зеленчуци. Моите обожавам да ги хапвам с авокадо!

Тези малки палачинки си отиват много с всякакви салати. А вие с какво бихте ги хапвали?

Ако рецептата Ви е харесала, ще се радвам да споделите с мен в коментарите отдолу, а защо не и във Фейсбук или Инстаграм!

Не изпускай рецепти!

Споделете с приятели:

2 Comments

  1. Емилия Станева

    Здравейте. Трите с.л. мазнина (олио, зехтин) вътре в сместа ли се слагат или са само за мазане на тигана при пърженето на им ?

    1. Здравейте! Дано не отговарям твърде късно, направихте ли вече палачинките? Мазнината е само за намазване на тигана в тази рецепта. Сладко хапване!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Може да ти хареса: